podróż

Nie idź tam, gdzie może prowadzić ścieżka, zamiast tego

idź tam, gdzie nie ma ścieżki i zostaw

za sobą

ślad.

-Ralph Waldo Emerson

Prawdziwy artysta nie posiada dumy.

Widzi on, że sztuka nie ma granic, czuje, jak bardzo daleki jest od swego celu, i podczas gdy inni podziwiają go, on sam boleje nad tym, że nie dotarł jeszcze do tego punktu, który ukazuje mu się w oddali, jak światło słońca.

-Ludwig van Beethoven

fourth son shop.jpg

KIRKCATURES

FOURTH SON shop

MONIKA  lidke

Urodziła i wychowała się w Polsce na Dolnym Śląsku, spędziła wiele lat w Paryżu, a od 2006 r. mieszka w Londynie.

 

Zadebiutowała w 2008 r. albumem „Waking up to Beauty”.
 Kolejny album artystki “If I was to describe you” z 2014 r. był okazją do współpracy z wyśmienitą wokalistką Basią Trzetrzelewską oraz wirtuozem gitary basowej Jankiem Gwizdałą. Wydanie tego krążka zaowocowało koncertem w prestiżowym Studiu Agnieszki Osieckiej.

W 2017 r. amerykańska wytwórnia Dot Time Records wydała trzecią płytę artystki „Gdyby każdy z nas” – jej pierwszy zarazem krążek w języku polskim to wysublimowane, intymne aranżacje muzyczne do tekstów poety Andrzeja Ballo. Tym razem do zespolu Moniki dołączyły gwiazdy polskiej piosenki: Anna Jurksztowicz, Dorota Miśkiewicz i Krzysztof Napiórkowski, oraz znani muzycy jazzowi Marek Napiórkowski, Michał Tokaj i Michał Barański.

Monika regularnie występuje w Polsce oraz w Londyńskich klubach jazzowych (Ronnie Scott’s, Pizza Express Jazz Club, 606 Jazz Club) oraz na festiwalach jazzowych, chętnie pracuje z innymi artystami na scenie i w studio - często użycza głosu projektom basisty Shez Raja, nagrywa muzykę do filmów i telewizji, tworzy piosenki z międzynarodową grupą muzyków i poetów.

 

monika lidke fourth son.jpg

zdjęcia Monika S Jakubowska

Piękna, delikatna, uzależniająca, nie mogę się uwolnić od tej muzyki. Jestem Pani fanem!

 

- Marek Niedźwiecki o

Waking up to Beauty

Jesień 2020 przywitała nas paletą barw nowej, czwartej płyty Moniki Lidke „Let the world be a question” - „Pozwól światu pozostać pytaniem”.
Delikatne, melodyjne i świetnie nadające się do radia piosenki zaskakują wysublimowanymi  aranżacjami z elementami jazzu, folku i rytmów latynoskich.
Do stałego zespołu Moniki dołączyli tym razem muzycy z polskiej formacji Vadomaya oraz Alle Choir London, podkreślając tym samym multikulturalny charakter plasującego się na granicy gatunków muzycznych projektu.
W poszukiwaniu nowych brzmień, Monika podkreśla uniwersalność swoich piosenek poprzez współpracę z dwoma angielskimi producentami: Wulfote i Happy Cat Jay, twórcami trzech remiksów wieńczących płytę.

DUCHY  osobne

Debiut!  Wojciech Muszyński i Eligiusz Buczyński w duecie postanowili przybliżyć literaturę współczesną na kanale YuTube. W co dwutygodniowym cyklu podcastów  miłośnicy słowa i z wykształcenia i z pasji, przeprowadzają przez godne uwagi tytuły wydawnictw  okraszając całość dialogiem. Filolog-filozof i kulturoznawca-bibliotekarz kontra literacki świat, do którego mają szeroki dostęp. Ograniczeniem może być tylko wybredność.

CARMONN french
Moje doświadczenia z ekshibicją "Thread"

W roku panującej niepewności z radością mogę powiedzieć, że osiągnąłem coś, co napełnia mnie dumą. W zeszłym miesiącu wystawiłam swoją drugą ekshibicję, THREAD. Chociaż z jednej strony cieszę się, że to już koniec, z drugiej jednak wiele się  nauczyłem, i to doświadczenie nadal jest we mnie żywe. COVID tak naprawdę nie wpłynął bardzo na proces malowania. Sprawił, że premiera przebiegła bardziej rygorystyczna, ale przede wszystkim manifestował we mnie gigantyczną chęć, aby coś z siebie wydobyć.

Carmonn French ma więcej kreatywności w lewym paznokciu niż większość z nas przez całe życie! Jej obrazy są znakomite; kolorowe, delikatne i piękne. Kanalizuje francuską elegancję. Po prostu uwielbiam jej pracę.

-Sonya Furlong , klient

Zupełnie inaczej niż w przypadku mojej ostatniej wystawy „100 twarzy”, która miała szersze znaczenie, THREAD był całkowicie skupiony na jednej osobie. To było wyzwanie, ale też wspaniały eksperyment próby połączenia konkretnej historii poprzez moje prace.

Podczas gdy niektóre z większych prac były napełnione dużym ładunkiem emocjonalnym, wiele mniejszych zostało zrobionych bez zbytniego zastanawiania się nad nimi. Co ciekawe, odkryłam, że rzeczy, do których byłam mniej emocjonalnie przywiązana, sprzedawały się znacznie szybciej. To nauczyło mnie odpuścić ten proces, przestać próbować nadawać im zbyt „profesjonalny” wygląd. Oczywiście nadal chcę, żeby takie były:)

Kolejny rok, kolejna wystawa. Więc o dalej? Będę tworzyć nową kolekcję, która odbędzie się w Parliament House w Sydney w czerwcu 2021 roku.

 

Dużo miłości i koloru.

Z serca,

Carmonn French 

Wystawa odbyła się w październiku 2020, w Gallery 371, Marrickville, Australia

formularz SUBSKRYBCJI
obserwuj na INSTAGRAM

 INFO​

 

Fourth Son ma swoją

siedzibę w Bristol,

Wielka Brytania

 

fourthsonuk@gmail.com

 

Tel: 07910156838
 

  • Facebook
  • Instagram

©2020 by Fourth Son Project