Shallow.

Aktualizacja: 26 cze 2020


Powiedz mi coś dziewczyno…

Szczęśliwa jesteś w tym współczesnym świecie?

Czy może oczekujesz czegoś więcej?

Czy jest coś, czego jeszcze szukasz?


********

Powiedz mi coś chłopaku…

Czy nie męczy cię to, że próbujesz wypełnić tę pustkę?

Czy może chcesz czegoś więcej?

Czy nie jest ciężko ciągnąć to wszystko wciąż tak ekstremalnie ?


********


Upadam… 

W dobrych chwilach łapię się na tym, że pragnę zmian, a w złych czasach boję się samej       (samego) siebie…


Śpiewa Lady Gaga i Bradley Cooper w balladzie „Shallow”, która zdobyła górę muzycznych nagród i skradła serca wielu ludziom. Nic dziwnego - te z pozoru proste słowa mają bardzo głęboki sens i odzwierciedlają pragnienia wielu z nas. 


Jako, że jest to kobiecy punkt siedzenia - zacznę od kobiet. Z jednej strony chcemy być wojowniczkami, które walczą z nierównością płci, kontrolują swoje emocje, są pewne siebie, zorganizowane, odnoszą sukcesy. Z drugiej - chcemy po prostu kochać i być kochane, mieć szczęśliwe związki, silnego mężczyznę u boku, podkreślać swoją kobiecość, płakać kiedy nam nie wychodzi. Jak znaleźć balans? Gdzie leży złoty środek między braniem, a dawaniem w codziennym życiu, w miłości i seksie? Jak powinna wyglądać nasza kobiecość?


Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy cofnąć się do czasów naszego dzieciństwa. Zacznijmy więc od początku. Każda kobieta była kiedyś małą dziewczynką. A każda mała dziewczynka piastuje w swoim sercu najskrytsze marzenia. Marzy o porwaniu w wir romansu, o odegraniu niezastąpionej roli w wielkiej przygodzie, o roli Pięknej w czyjejś historii. Małe dziewczynki, od dawien dawna po dziś dzień, uwielbiają bawić się w „porwanie i ocalenie”. Bycie Piękną, porwaną przez złych facetów, o którą walczy i którą ocala bohater, w najróżniejszych wersjach znajduje odbicie we wszystkich nastoletnich marzeniach naszych córek. Kobiety dorosłe uwielbiają uczucie, że są chciane, upragnione i że walczy się o nie . Niestety większość z kobiet wstydzi się tego. Bagatelizuje to. Przecież jesteśmy kobietami dwudziestego pierwszego wieku- silnymi, niezależnymi i odpowiedzialnymi. Hmm… a przepraszam, ja się pytam : kto kupuje te wszystkie romantyczne powieści, kto czyta książki pod kocem, z płonącymi policzkami  lub ogląda w nieskończoność te same filmy o miłości? Te pragnienia są czymś więcej, niż dziecięcą zabawą. Stanowią sekret kobiecego serca.


A jednak… Ile znasz kobiet, które znalazły takie życie?


W miarę upływu lat serce kobiety zostaje zepchnięte na bok, zranione, pogrzebane. Ona sama nie znajduje  żadnego innego romansu, niż te z powieści, żadnej przygody, oprócz tych w  telewizji i szczerze wątpi, czy kiedykolwiek będzie Piękną w czyjejś historii.


Większość kobiet, z którymi rozmawiam, dochodzi do wniosku, że musi zadowolić się dobrą pracą zarobkową oraz sprawnością w wykonywaniu obowiązków, także domowych, w załatwianiu natłoku spraw oraz…. czasem, byciem osobno, a czasem, byciem obok ojca jej dzieci. Dla dobra tychże dzieci właśnie. To wszystko. I tak w kółko : od poniedziałku do niedzieli. I chociaż mamy więcej wolności, niezależności, to jesteśmy zmęczone, niedocenione, przepracowane, mamy mało czasu dla siebie i gubimy połączenie ze swoją kobiecością. 


Ale serce kobiety wciąż w nas jest. Czasem, gdy oglądamy film, czasem nocą przed bladym świtem, czasem na plaży wśród morskich fal albo na łące pełnej kwiatów, nasze serce znów dochodzi do głosu. Ogarnia nas przemożne pragnienie życia, jakie było nam przeznaczone, życia, o jakim marzyłyśmy jako małe dziewczynki. Ogarnia nas pragnienie zmian, o jakich śpiewa Lady Gaga I Lee Cooper w filmie „Narodziny Gwiazdy”….


A co z sercem mężczyzny? Oczywiście ono także ma swoje pragnienia. Są one wyjątkowo męskie. Na początek każdy mężczyzna chciałby stoczyć bitwę. To jest ta cała sprawa z chłopcami i bronią. Z biegiem lat domy, w których dorastają synowie stają się arseenałem – szpady piratów, indiańskie łuki, harcerskie noże, scyzoryki, lekkie szable, kulki ze znakującymi farbami do paint-ball. I znacznie więcej. Mali chłopcy mocują się ze sobą, biją i walą jeden drugim o ściany, bowiem mężczyzna jest stworzony do walki.


Mężczyźni marzą jeszcze o przygodzie. Chłopcy uwielbiają się wspinać, skakać,  ścigać, pokazywać jak szybko potrafią jeździć na rowerze ( bez trzymania kierownicy), a potem samochodem ;). Polecam obejrzeć kilka garaży- te wszystkie urządzenia, gokarty, motocykle, liny, łodzie, i inne rzeczy. Przygoda jest naprawdę głębokim duchowym pragnieniem  tkwiącym w sercu każdego mężczyzny. Przygoda czegoś od nich wymaga., poddaje ich próbie, a nikt bardziej niż mężczyzna nie pragnie poddać się próbie, żeby sprawdzić czy jest wystarczająco silny, wystarczająco męski, wystarczająco dobry w tym, czy w tamtym, by odkryć, czy ma wszystko to, co potrzeba.


Na koniec , każdy mężczyzna pragnie uratować Piękną. Naprawdę tego pragnie. Samotni mężczyźni toczą samotne walki, ale to nie jest tak, że mężczyźnie wystarczy tylko bitwa. On potrzebuje kogoś, dla kogo by walczył. Nic tak nie pobudza odwagi mężczyzny, jak kobieta, którą kocha.  


Od razu widać, że pragnienia serca kobiety i pragnienia serca mężczyzny bardzo do siebie pasują. Dlaczego zatem tak wielu parom, związkom, relacjom, a nawet małżeństwom, stworzonym z najszczęśliwszych, najpiękniejszych i najbardziej zakochanych w sobie narzeczonych pod słońcem - nie udaje się? Dlaczego tak niewielu z nas może się cieszyć czymś choćby zbliżonym do szczęśliwego życia we dwoje?  Samotność i pustka są dziś zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, nawet w związku…, tak powszechnym, że wielu mężczyzn ucieka w pracę lub ukrywa się w klubach, siłowniach, a nawet we własnych domach za ekranem komputera ( dawniej- za gazetą),  a większość kobiet dawno temu pogrzebała swoje tęsknoty za romansem i teraz żyje, byle przeżyć, byle dotrwać do końca tygodnia.  Statystyki są nieubłagane. W roku 2020 depresja będzie drugą chorobą cywilizacyjną na świecie, zbierającą największe żniwo zaraz po chorobach serca i układu krążenia. Witajcie w ciężkich czasach…


Jestem ciekawa waszych opinii. Jak myślicie? Dlaczego? Piszcie Kochani w komentarzach tutaj i na Instagramie, piszcie wiadomości prywatne jeśli zapragniecie przysłać mi wiadomość z serca do serca. Doceniam i cieszy mnie każda myśl, każde słowo, każde wspomnienie z dzieciństwa, każda przygoda. Niewykluczone, że włączę je w tekst następnego wpisu na blogu, w którym  postaram się wyjaśnić jak to wygląda z mojej perspektywy. Jeśli więc jesteście ciekawi mojej przygody, mojej roli Pięknej w czyjejś historii, jeśli jesteś dziewczyną lub chłopakiem, którzy oczekują czegoś więcej w tym współczesnym świecie, jeśli będziecie mieli ochotę poczytać o ranach serca, które tworzą wokół niego zbroję, o pysze i pokorze, o seksie i pornografii, o sposobach udawania siebie i o wyzwaniu, jak sobie spróbować z tym wszystkim poradzić, to zajrzyjcie tutaj do mnie wkrótce.


W poście wykorzystano fragmenty książki J&S. Eldregde „Urzekająca”. Polecam z całego serca <3
54 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kim jesteś?

Kochaj mnie!